Ceza[1] (d. 31 Aralık, 1977), Türk rapçi. Asıl Adı Bilgin Özçalkandır

TRTnin tek kanal olduğu dönemlerde televizyonda break dans filmleri oynuyordu. O filmlerdeki müziklerden ve danslardan çok etkilendi.[kaynak belirtilmeli]

97-98 yılında konserler verdi. Uluslararası bir partide Tarık Gamert (Fuchs Sihirbaz) ile tanıştı[kaynak belirtilmeli] ve 1998de Nefret grubunu kurdu. Ertesi yıl Tunç Dindaşın çıkardığı Yeraltı Operasyonunda yer aldı. Nefret 2000 yılında Hammer Müzikle anlaşıp “Meclisi Ala – İstanbul” albümünü çıkardı. 2001 yılında “Anahtar” albümü geldi. Dr. Fuchsun askerlik görevini yerine getirmek için ayrılmasıyla Ceza ilk solo albümü olan “Med-Cezir”i çıkarttı. Albümle aynı adı taşıyan parçaya profesyonel bir video klip çekildi. Albümün prodüktörlüğünü ve bütün müziklerini Sagopa Kajmer Dj Mic Check yapmıştır. Bu albümle çok iyi bir çıkış yakaladı. Bu süreç içinde sayısız konserler verdi.

JB Techno Festival, Massive Attack Konseri ve H2000 gibi büyük organizasyonlara katılan Ceza, Hip Hop Oscarlarında En İyi Albüm, En İyi Şarkı ve En İyi Rap İcracısı dallarında 3 ödül birden alarak büyük başarı elde etti.[kaynak belirtilmeli]

Ceza en büyük çıkışlarından birini de 2004 yılında gerçekleştirdi. En büyük rock müzik organizasyonlarından biri olan RockIstanbulda sahne almasının yanısıra popüler müziğin önemli isimlerine rap vokalleriyle katılma başarısını gösterdi. Burcu Güneşin “Ay Şahit” adlı yeni albümünde yer alan “Sahilden” şarkısında Güneşe eşlik eden Ceza, Candan Erçetin ile birlikte de şarkı söyleme şansına erişti. Sanatçının “Melek” albümünde bulunan “Şehir” adlı parçada katkıları bulunmuştur.

Bu iki ismin ardından müzisyen Mercan Dedenin “Su” albümünde Cezaya da yer verildi.

Ceza, Esquire dergisiyle yaptığı röportajda, albümlerinde şarkı sözlerini, müzikal çalışmalar tamamlandıktan sonra yazdığını ve bunun çok kısa bir sürede gerçekleştiğini söyleyen Ceza, hip hop ve rapin aynı olarak algılanmasına da tepki gösteriyor, “Hip hopu bir Ağaç olarak düşünürseniz, rap onun dallarından biridir” diyor…Son olarak Yıldız Tilbenin Ben senin var ya albümünde tutsak parçasında düet yapmıştır. 29 Aralıkta en son albümü olan Bomba Plakı çıkartmıştır. Killa Hakan ile ortak hazırladığı albüm, 2 tanedir. Birisi Türkiyede satışa çıkmıştır, diğeri Almanyada satışa çıkacaktır. Delight adlı şarkıya klip çekilmiştir.

2005 yılında, Fatih Akının yönettiği “Köprüyü Geçmek” ve “Kebap Connection” gibi filmlerde rol aldı.
2008 in son aylarında başlayan, Adanalı (dizi)nin müziği de Cezanın Yerli Plaka albümündeki çeşitli şarkılarından ibarettir.

Yıllara göre Albümleri
2000 Meclis-i Ala İstanbul
2001 Anahtar
2002 Med-Cezir
2004 Rapstar
2005 Feyz Al
2006 Yerli Plaka
2007 Evin Delisi
2008 Bomba Plak

Ceza (Bilgin Özçalkan) Biyografisi
Etiketlendi:                                                                             

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.