BATARYA ÖMRÜNÜ UZATMANIN YOLLARI
VE
AŞIRI BATARYA TÜKETİMİNE SEBEP OLAN UYGULAMALARIN TESBİTİ

Herkesin malumu olduğu üzere sevgili HTC Desire HD cihazımız teknik özellikleri bakımından acımasız bir batarya katilidir. WinMo tabanlı abisi HD2 ile birlikte 4.3” ekran, 1ghz işlemci gibi yüksek donanımları bu tarz cihazların böyle canavarlara dönüşmesine sebep olmakta ne yazıkki. HTC’ nin de bu canavarlara görece düşük kapasiteli piller koyması da pek anlaşılır gibi değil tabii ki.

Bu konuda sevgili batarya katilimizi frenlemek için yapabileceklerden bahsedeceğim. Bu bölümde anlatılanlar sadece Desire HD için değil, tüm Android tabanlı cihazlar için rahatlıkla uygulanabilir.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki burada anlatılanların hepsini yapmak zorunda değilsiniz. Cihazı kullanım amacınıza veya zevkinize göre bazılarını uygulayabilir, bazılarını uygulamazsınız. Batarya ömrünüz de bu duruma göre değişkenlik gösterecektir doğal olarak. Yapacağınız ayarlamalara bağlı olarak; cihazınız bekleme konumunda 3-4 gün arası, normal bir kullanım ile ise 35-48 saat arası rahatlıkla çalışacaktır.

Cihazımızın ne kadar enerji tükettiğini gözlemlemek için “current widget” adlı uygulamayı yüklememiz gerekmektedir. Bu widget sayesinde cihazın anlık enerji sarfiyatını gözlemleyebilmekteyiz. “Current widget” ı ana ekranımıza eklemek istediğimizde bir ayar sayfası karşımıza çıkacaktır. Burada “update interval” yazan seçeneği 60 sn’ye ayarlayın. Bu şekilde her 60 sn’de bir cihazın ne kadar enerji tükettiğini görebileceksiniz. Cihaz bekleme konumundayken 3-8mA seviyelerinde bir enerji tüketimine sahip olması lazımdır.

1- Ekran parlaklığını otomatik ayardan çıkartın ve yüksek parlaklık değerlerini kullanmayın. Mümkün olduğunca az parlaklık kullanın. %30-40 gibi.

2- Wi-fi, GPS, Bluetooth alıcılarını kullanmadığınız zamanlarda kapalı tutun.

3- Titreşim kullanmayın. (özellikle de tuş titreşimlerini kapatın)

4- Cihazın kullandığı şebekeyi 3G’de sabitlemeyin. 3G/2G (WCDMA/GSM) otomatik olarak ayarlayın. Böylece 3G şebekesi olmayan yerlerde cihazın şebeke bulmak için fazla enerji tüketmesini önlemenin yanı sıra cihazınız hatsız kalmayacaktır.

5- Uygulamaların otomatik senkronizasyon yapmalarını engelleyin. Senkronizasyonları ihtiyacınız olduğu zaman elle(manuel) yapın. “Yok ben uğraşamam” diyorsanız otomatik senkronizasyon aralıklarını mümkün olduğunca seyrek tutun.

6- Mutlaka kullandığınız rom ile tavsiye edilen radio ve kernelleri kullanın.

7- “Taskkiller” diye tabir edilen görev yöneticisi tarzı uygulamaları kesinlikle kullanmayın.

8- Cihazı uzun süre kullanmayacaksanız yani kenarda öylece duracaksa işlemci hızınızı 720-800 mhz aralığında tutun.* Özellikle de geceleri yatarken.

9- “Set CPU” gibi programlarla işlemci hızınızı ayarlarken işlemciyi sürekli yüksek hızlarda çalıştıran seçenekleri kullanmayın. “on demand” yada “interactive” gibi seçenekler kullanın. Bu seçenekler ihtiyaç olduğu anda işlemci hızını yükseltecek, olmadığında ise düşürecekleri için işlemcinin enerji sarfiyatı daha ekonomik olacaktır.

10- Yeni bir rom yüklemeden önce mutlaka Recovery menüsünden “wipe data” “wipe cache partition” yapın.

11- “HTC Sense” hesabını aktif etmeyin.

* 720-800 mhz aralığının vermemin sebebi her cihazın minimum enerji tükettiği hızın farklı olmasıdır. Bunu deneyerek bulmalısınız.(current widget aracılığı ile) Genellikle 768 mhz de minimuma düşüyor ama cihazdan cihaza farklılık gösterebilir. İşlemci hızını çok düşürmeniz de pil sarfiyatını arttıracaktır.

NOT: Ek olarak internet tarayıcının ayarlarından “plugin” seçeneğini “on demand” olarak ayarlayın. Garip ama bazı cihazlarda işe yaramaktadır.

Tüm bu adımları yaptığınız halde cihazınız bekleme konumundayken daha fazla değerler okuyorsanız kurduğunuz uygulamalardan bazıları bu fazla enerji tüketimine sebep olmaktadır. Bu uygulamaları tespit etmeniz gerekli. Çok da işinize yarayan şeyler değillerse kaldırmanız yararınıza olacaktır. Şimdi gelelim bu uygulamaları nasıl tespit edebileceğinize. Birkaç yolu olmasına rağmen en basit ve etkili yolu şu şekildedir;

1- Kullandığınız programların yedeğini alın. (hepsini marketten indirip kullanıyorsanız gerek yok)

2- Cihazınızı fabrika ayarlarına geri döndürün. Recovery menüsünden “advanced–>wipe battery stats” yapın. Yada yeni bir rom yükleyeceksiniz “wipe data, wipe cache partition ve wipe battery stats” yaparak tertemiz bir şekilde yeni bir rom yükleyin.

3- Sonrasında kullandığınız uygulamaları teker teker cihazınıza yüklemeye başlayın. Her bir yüklemeden sonra 30 dk boyunca cihazı bekleme konumuna alıp bekleyin ve “current widget” aracılığı ile yüklediğiniz programın, cihazın bekleme konumundaki enerji tüketimini değiştirip değiştirmediğini kontrol edin. Kontrol etmeden bir sonraki programı yüklemeyin yani.

4- Eğer bekleme konumunda pik değerler yaratan uygulama yada uygulamalar varsa bunlar fazla enerji tüketimine neden olan, aradığınız uygulamalardır. Bu uygulamalar sürekli güncelleme ile çalışan yada sistem durumunu gözlemleyen uygulamalar ise bu uygulamaların ayarlarından bu özelliklerini kapatmaya çalışın. Yada işinize çok yarayan uygulamalar değillerse silin.

Tüm bu yazılanlara rağmen bekleme konumundaki enerji tüketiminiz 3-8mA aralığından fazla çıkıyorsa artık yapabileceğiniz pek bir şey yok ne yazıkki. Cihazınızla ilgili bir sorun var demektir. Garantili bir cihaza sahipseniz garantiye gönderip, incelemelerini isteyebilirsiniz.

Galaxy Ace ve Android işletim sistemli telefonların batarya süresini uzatma yolları.
Etiketlendi:                                         

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.