Bildiğiniz gibi Hollywood yapımı filmlerde aksiyon sahneleri önemli yer tutuyor. Özel görsel ve ses efektleriyle hazırlanan patlamalar ve kazalar, filmleri daha heyecanlı ve ilginç hale getiriyor. Hollywood’un önemli yapımcılarından Bad Robot Productions‘ın geçenlerde App Store’a çıkan uygulaması ile, biz de artık iPhone’muzla böyle efektli videolar hazırlayabiliyoruz. (Daha evvel ismini duymamışlar için Bad Robot, meşhur Alias dizisinin ve geçenlerde vizyona giren Mission: Impossible – Ghost Protocol filminin yapımcılarından)

Şu an için ücretsiz olarak indirilebilen uygulamanın içinden yüklü olarak 2 adet efekt çıkıyor. Cihazımızın kamerası ile çektiğimiz videolara da bu efektleri uygulayabiliyoruz.

Uygulamanın kullanımı da oldukça kolay. Öncelikle uygulamak istediğimiz sahneyi yani efekti seçiyoruz. Ardından bizden uygulama içinden kamera kaydı yapmamız isteniyor. Bu noktada istediğimiz gibi çekim yapabiliyoruz. Fakat en az 5 saniyelik bir çekim yapmamız gerekiyor, sonradan eklenecek efekt en az 5 saniye sürdüğünden videonun uzunluğunun çok kısa olmaması önemli.

Kamera ile kayıt yaparken dikkat etmemiz diğer bir nokta da, kayıt modunda ekranın ortasında çıkan hedef şeklini efektin uygulanmasını istediğimiz cisim üzerinde sabitlememiz. Örneğin ben bu yazı için aşağıdaki videoyu hazırlerken sokağımızdaki park halinde duran bir aracı hedef aldım. Bu sayede mahallemizde bir araçlık park yeri açılmış oldu :)

Çekimi tamamladıktan sonra da videoyu tekrar oynatarak efektin tam olarak devreye gireceği sahneyi belirliyoruz. Sonra da sağ alttaki “OK” seçeneğine tıklayarak filmimizin hazırlanmasını bekliyoruz :)

Maalesef uygulama bu noktada bir ön izleme sunmuyor. Bu nedenle doğru zamanlamayı ayarlayabilmek için yukarıdaki işlemi birkaç kez tekrarlamak gerekebiliyor. Tabii tekrar kayıt yapmamıza gerek kalmıyor, sadece zamanlamanın doğru olması için biraz uğraşıyoruz.

Sonra da ortaya aşağıdaki gibi örnek bir video ortaya çıkıyor. Gece çekimi olduğu için kayıt süper olmadı ama efektin ne kadar güzel eklendiğini siz de göreceksiniz :)

Son aşamada istersek hazırladığımız videoyu “Share Video” seçeneğini kullanarak aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Film Rulosuna kaydedebiliyoruz. (Save to Camera Roll) Ya da direkt E-mail atabiliyor ya da Facebook’a yükleyebiliyoruz.

Yazının başındada belirttiğim gibi uygulama ile hortum, bombalama, helikopter veya araba kazası gibi efektler hazırlanabiliyor. Örneğin aşağıdaki videoyu taksiyle giderken çekip hazırladım :)

Uygulama ücretsiz ama sadece ilk iki efekt (Missile Attack ve Car Smash) ücretsiz olduğu için diğer efektleri uygulama içi alım (In-App Purchase) ile diğer efektleri satın alıp indirmemiz gerekiyor.

Ben uygulamanın ses ve görsel efektlerini çok beğendim. Güzel bir çekim yapıldığında ve özellikle hareketli çekimlerde zamanlama iyi ayarlandığında ortaya çok profesyonel ve gerçekçi videolar çıkıyor. Özellikle arkadaşlarınızı şaşırtmak için harika bir uygulama. Ben birkaç deneme yaptım, inanın çok etkili oluyor :)

Action Movie FX uygulamasını aşağıdaki linki kullanarak App Store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

iPhone, Action Movie FX indirme ve kullanımı
Etiketlendi:                                                                         

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.