Minibüsçüler 'havaraycı' olacak

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dün Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif’in ziyaretinin ardından gazetecilerin güncel konularla ilgili sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, İstanbul’daki minibüs hatlarının kaldırılmasına yönelik sorusu üzerine Topbaş şöyle konuştu:

‘Esnaf mağdur olmayacak’

“İstanbul’un nüfusu 14 milyonu buldu ve bu şehirde ulaşım sistemlerinde geçmişten beri var olan bazı sistemler farklı boyutlara taşınmak zorunda kaldı. Özellikle minibüs esnafı bu şehre çok hizmet verdi. Zaman içinde fonksiyonları giderek azalmakta. Minibüs esnafını asla mağdur etmeden, yer yer onları da sisteme otobüslere dahil ederek, kent ulaşımında hizmete devam etmelerini arzu etmekteyiz. Havaray çalışması yaptığımız bazı hatlara onları da sokmak istiyoruz.

‘Sisteme entegre edilecek’

Artık kentin modernleşme sürecinde küçük araçlar yerine büyük araçlı toplu taşımanın olması gerekmekte. Bunu yaparken de bir tarafı yok ederek, tek taraflı düşünmüyoruz. Zaten metrobüs hattında bazı minibüs hatları başka noktalara çekildi. Tek taraflı değil, bir tarih vermiyoruz. Minibüs esnafını asla mağdur etmeden yeni sisteme entegre edeceğiz. Halkımızın da bazı minibüs esnafının yanlış davranışları nedeniyle rahatsızlık veriyor. Bu konuda dikkatli olmalarını istiyoruz. Öte yandan, eğitim çalışmaları da devam ediyor.

Havaray çalışması var

Minibüs ve taksici esnafının bize güveni var. Onların ekmek teknesidir. Belli bir yaşam tarzı var. Hayattaki imkanlarını ellerinden almayı düşünmüyoruz. Özellikle havaray çalışmamızın olduğu yerlere dahil edeceğiz. Bunların bir tanesi Şişhane’den Kasımpaşa üzerinden Çağlayan’a kadar bir hat var. Oradaki minibüs esnafını mağdur etmemek için onları sisteme dahil etme çalışmamız var. Ataşehir’de de aynı şekilde. Tamamen kalkması değil, bazı noktalarda devam da edebilir. Minibüs esnafı, İstanbul’dan tamamen kalkıyor sanılmasın.”

‘Yağışlar böyle giderse seneye su sıkıntısı çekeriz’

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un barajlarındaki su durumuyla ilgili bilgi verdi. Yağışların az olduğuna dikkat çeken Topbaş “Kış ayındayız, ama yağışlarda ciddi bir eksiklik var. Şu anda barajlarımız yüzde 50 seviyesinde dolu. Bu yıl için bir problem görmüyoruz, ama bu yıl da kurak geçerse, gelecek yıl sıkıntıya düşebiliriz. Bu bakımdan özellikle çevreye duyarlı, israfın önüne geçecek, anlayışla çalışan bir kentli olma durumundayız. Bir kısıtlama yok, ama doğal kaynakları kullanırken, çok dikkatli kullanmak zorundayız. Çevre ve gelecek açısından çok önemli. Bugünden suyu dikkatli kullanırsak, sıkıntı çekmeden devam ederiz” dedi.

Metrobüs’ten ‘meydan’ doğdu

İstanbul’un yeni ilçelerinden Beylikdüzü, Avcılar-Beylikdüzü metrobüs çalışmaları çerçevesinde yeni bir meydana kavuşuyor. Beylikdüzü’ne yeni bir çehre kazandıracak ve Esenyurt ile birbirine bağlayacak olan meydanın yapımında son aşamaya gelindi. Henüz çevre düzenlemesi bitmemesine rağmen vatandaşlar meydanı kullanmaya başladı. Çevre düzenlemesiyle birlikte Beylikdüzü yeni bir yaşam alanına kavuşacak. Meydanın altından geçecek olan D-100 Karayolu’nun iki şeridi metrobüs yolu olmak üzere toplam 10 şeritli olacak. Meydanda yapılacak merdivenler vatandaşları metrobüs duraklarına ulaştıracak. Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun, “Meydan inşaatı bittikten sonra çeşitli projelerle, yeşil alanlarla değerlendirilecek” dedi.

kaynak:gazetevatan.com

Minibüsler kalkacak mı ? nerelerde kalkacak?
Etiketlendi:                                                                         

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.