Haber: Samsung Galaxy S4 Zoom

Mahmut Saral – – Akıllı telefonlarda en dikkat çekici özelliklerden bir tanesi de kameralardır. 1080P olarak 30FPS değerde çekim yapabilen birçok telefon mevcut. MegaPiksel değerlerinin sürekli artması ve bunun yanında yeni lensler, açıklık oranları ve yazılımsal katkılarla daha gelişmiş deneyimler için çalışmalar da sürüyor. Son yıllara baktığımızda, birçok slogan duymuştuk.

Mesela, “Düşük ışıkta en iyi görüntü” ve “Gerçek hayattaki renkleri olduğu gibi yansıtabilen kamera” gibi. Samsung ise, bu duruma biraz daha farklı yaklaştı ve 16MP değerde ve 10X optik zoom özelliği bulunan Galaxy S4 Zoom modelini duyurdu ve “10X optik zoom özelliği bulunan tek akıllı telefon” olarak lanse etti.

Görüntü itibarıyla hakikaten bir dijital kamerayı andıran bu cihaz, nasıl bir kullanım sunuyor ve kamera performansı nasıl? En merak edilen 2 soru bu. O halde yavaş yavaş cevap vermeye başlayalım…

Yüksek çözünürlüklü inceleme videosu için tıklayın.

Djiital kamera ile akıllı telefonun birleşimi

Galaxy S4 Zoom’a önden baktığınızda, tasarım hatlarının Galaxy S serisine mensup diğer cihazlardan pek farklı olmadığını görüyorsunuz. 4.3 inçlik Super Amoled ekranı bulunan cihaz, Gorilla Glass 3 teknolojisiyle kaplı ve ön kısımda fiziksel olarak sadece home tuşu yer alıyor. Üst kısımda da 1.9MP değerde ikincil kamera var, ki bu kamera da Galaxy S4’teki 2MP değerdeki ön kameradan biraz düşük düzeyde.

Bu arada şunu da hemen belirtelim, Galaxy S4 Zoom’un teknik özellikleri,Samsung’un amiral gemisi modeli Galaxy S4’e kıyasla bir hayli düşük.”Galaxy S4 ile bunun özellikleri aynı ve bir de üzerine kamerayı geliştirmişler” diye düşünmeyin yani. S4 Zoom’un en gelişmiş özelliği kontenjanını, kamerası dolduruyor.

15.4mm ve 208 gram ağırlığındaki telefonun arka kısmına baktığınızda, Xenon flash ışığını, hoparlör kısmını, koca objektifiyle birlikte 16MP değerdeki kamerasını görüyorsunuz. Ayrıca telefonun bir tarafının biraz şişkin olması da dikkatinizi çekecektir. Orada, 2330mAh değerdeki batarya yer alıyor ve üzerinde de microSim kart girişi mevcut. Bunlara ulaşmak için, microUSB bağlantı girişinin bulunduğu alt bölmeyi tırnağınız yardımıyla açabiliyorsunuz. Yan tarafta da 64GB’a kadar ek hafıza desteği sunabilen microSD kart yuvası bulunuyor.

#Sayfa#

Kamera performansı

Galaxy S4 Zoom’un en önemli tarafı kamerası olduğu için hemen kamera hakkında konuşmak istiyorum. Arka kısımda yer alan Xenon flash, 1/2.33″ sensör oranı ve 16MP değerde kamera, oldukça iyi kalitede fotoğraflar ve videolar çekmenize imkan tanıyor. Hele kameradaki 10X optik zoom özelliği, belki de can damarı niteliğini taşıyor. Uzak mesafeleri, hiçbir kalite kaybı yaşamadan zoom yaparak çekebiliyorsunuz. Hem gece, hem de gündüz çekim performansı gayet iyi.

Örnek fotoğraflar için tıklayın.

Kamerayı açmak için telefonun üst kısmında yer alan çekim tuşuna bir süre basılı tutmanız yeterli oluyor. Objektif açılıyor ve çekim ekranı geliyor. Bu ekranda, birçok çekim modu yer alıyor. Hızlı kullanım için otomatik modu seçebilirsiniz. Ancak bunun dışında, uzman Moda gelerek netlik ayarından ışık seviyesine kadar birçok detayı kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Yine ekranda yer alan oranlama tuşları sayesinde zoom in ve out yapabiliyorsunuz. Yakınlaştırma ve uzaklaştırma için, kameranın üzerinde yer alan çerçeveyi de kullanabiliyorsunuz.

Cihazın çekim hızı oldukça iyi. Ayrıca çekim modundayken kullanımı da gayet kolay. Kavisli tasarımı, cihazı rahat şekilde kavramanıza yardımcı oluyor.

Kamera kullanımında hoşuma gitmeyen ise, zoom in ve out esnasında kameradan ses gelmesi. Bu ses, çekim yaptığınız esnada duyuluyor ve diğer sesleri bastırarak öne çıkıyor. Misal, eğer bir konser çekimi yapıyor ve zoom yapıyorsanız, zoom işlemi sürdüğü sürece şarkının sesi boğuklaşıyor ve makinenin sesini duyuyorsunuz. Bu, pek hoş olmamış açıkçası.

Ön kısımda da görüntülü görüşmeler için 1.9MP değerinde kamera olduğunu ekleyelim tekrar.

Örnek videolar için tıklayın.

Kameranın telefon kullanımına etkisi

Evet, bu da eksi tarafta gösterebileceğim bir unsur. Kamera kullanımı gayet rahat ve bunun sonucunda güzel fotoğraf ve videolar elde edebiliyorsunuz. Ancak kameranın fiziksel varlığı, telefonu diğer özellikler için kullanmak istediğinizde pek de rahat bir deneyim sunamıyor. Arka kısımdaki objektif, telefon tutuşunuzu çoğu zaman etkiliyor. Ayrıca objektif halkası, telefonu arka cebinizden çıkarırken cebinize takılabiliyor ve çıkarmak için ekstra çaba harcamanız gerekebiliyor. Yine bu gibi karmaşalarda telefonu düşürmeniz de olası, ki 200 gramdan ağır olan bu cihazı ön panel üzerine düşürürseniz, ciddi bir hasar almasına da sebep olabilirsiniz.

#Sayfa#

Gelelim diğer teknik özelliklere

Cihazın 4.3 inç büyüklüğündeki Super Amoled ekranı, 540×960 çözünürlük sunuyor ve 256ppi değerinde. FHD ekran çözünürlüğüne alışan kullanıcılar için bu değerler biraz sıkıntı yaratabilir, ancak genel olarak iyi bir görüntü kalitesine sahip. Yoğun ışıkta da iyi bir belirginlik oranı bulunuyor.

Galaxy S4 Zoom’da çift çekirdekli bir işlemci var. 1.5 GHz değerdeki Cortex-A9 işlemcisi, 1.5GB RAM ve Mali 400 GPU’suyla destekleniyor. Android 4.2.2 işletim sistemine sahip olan telefon, yüksek olmasa da genellikle iyi bir performans sunuyor. Galaxy S4 Zoom’un oyun ve uygulama çalıştırma performansı stabil diyebileceğimiz bir düzeyde. Real Racing 3 gibi grafiksel kalitesi üst düzey bir oyunu donma yaşanmadan, rahatlıkla oynayabiliyorsunuz.

2330mAh değerindeki çıkarılabilir batarya, genellikle 2 gün boyunca yeterli oluyor. Cihazı kullandığım 1 hafta boyunca tam 3 kez şarj ettim ve her şarj edişimde de %15’lik bir şarj oranı hala vardı. Telefonla birçok şey yapmanıza rağmen, güç modunu da açarak rahatlayabiliyorsunuz. Tabii çift çekirdekli işlemci, ekran çözünürlüğünün ve boyutunun ufak olması da 4 çekirdekli işlemci ve FHD çözünürlükte ekranlarla mukayese edilince daha az güç tüketimi yaratıyor.

Son sözlere gelecek olursak, Galaxy S4 Zoom, an itibarıyla en iyi fotoğraf ve video performansı sunan akıllı telefonlardan biri olarak görünüyor. 16MP kamerası ve 10X optik zoom özelliği, telefonun en güçlü yanları, ki fotoğraf ve video çekmeyi çok seven kullanıcılara yönelik hazırlanmış bir model zaten. Diğer teknik detayları da, orta seviye bir Android kimliği oluşturuyor. Eksi olarak gösterebileceğim tarafları ise, cihazın fiziksel yapısının, kamera dışındaki kullanımlarda kişileri zor durumda bırakıyor olması.

Samsung Galaxy S4 Zoom, ülkemizde 1.299TL fiyat etiketiyle satılıyor.

Samsung Galaxy S4’den Fotoğraf ve Video Tutkunlarına Yönelik Bir Model
Etiketlendi:                                         

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.